Помогите пожалуйста написать 10 предложений на Английском языке с глаголами IS ARE

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) it is a wonderful dress! 2) These animals are in big danger. 3) Is this Your coat? 4) The trees are bigger than i thought.5)  He is a doctor, my mother knows him well 6) They aren't so friendly when you see them closer. 7) it isn't truth,You are lying. 8) She  isn't cute and  i know her as  selfish girl. 9) The sun rays are very warm in spring 10)  My dad isn't at home now, You can call him later