Помогите пожалуйста найти текст по белорусскому языку "Плачуць журывы"Очень надо

Помогите пожалуйста найти текст по белорусскому языку "Плачуць журывы" Очень надо
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Ты чуеш, дружа мой, як плачуць журавы Пад зарывам асенніх журавін? Зіма сцюдзёная іх гоніць з цёплых хатак, Ад родных ніў, ад ціхае ракі. Праз вір вятроў, Праз лютасць хваль касматых Ляжыць іх шлях, далёкі і цяжкі. Шкада мне іх — не вернуцца яны: На поўдні лютуе крывавы бог вайны. Там гнёзды спалены, Там птушаняты знішчаны, Смяротны дым плыве над папялішчамі. Пад залатымі сонечнымі промнямі Не хочацца і птушкам паміраць, I будуць доўга галасамі сумнымі Радзіму жураўліную гукаць.