Помогите пожалуйста номер 9 заранее огромное спасибо!! Даю 48 балов

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2 Bungalow    бунгало        low or two-bedroom  type of houses, 3 skyscraper   небоскреб           tall building 4 Shack    лачуга    a roughly built hut or cabin. 5 bower    беседка    a pleasant shady place under trees 6 tent – палатка -   7 mobile home – передвижной дом  - mobile home 8 palace – дворец - rich and beautiful building for kings 9 igloo – иглу - built from blocks of solid snow. 10 ranch – ранчо - a large farm, especially in the western US and Canada, where cattle or other animals are bred and raised. 11 castle – замок - medieval fortress of stone 12 apartment – многоквартирный дом 13 chalet – шале, сельский домик 14 dormitory – общежитие