Помогите, пожалуйста, нужно С КАЖДЫМ словосочетанием ( одно словосочетание - одно предложение) составить небольшие предложения. to be fond of gardening, to be fond of traveling, to be fond of reading, to keep fit, to keep a ...

Помогите, пожалуйста, нужно С КАЖДЫМ словосочетанием ( одно словосочетание - одно предложение) составить небольшие предложения. to be fond of gardening, to be fond of traveling, to be fond of reading, to keep fit, to keep a secret, to go to go to bed, to do by bike/by, to go for a walk.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My friend is fond of gardening.My parents are fond of travelling.The friend of mine is fond of reading.Doing sports will help you to keep fit and be healthy.I can't say that I can keep a secret.It's not about me.I always go to bed late because I have a lot of homework.In summer I go to school by bike.I usually go for a walk in the evenings.