ПОМОГИТЕ, ПОЖАЛУЙСТА!!!! Перепишите и переведите предложения, обращая внимание на употребление окончания -s. 1. There is a train radiotelephone in each driver`s cab and a dispatcher can communicate with the drive in the case of...

ПОМОГИТЕ, ПОЖАЛУЙСТА!!!! Перепишите и переведите предложения, обращая внимание на употребление окончания -s. 1. There is a train radiotelephone in each driver`s cab and a dispatcher can communicate with the drive in the case of emergency. 2. The driver of the bus is responsible for his passengers` safety.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. There is a train radio telephone in each driver's cab and a dispatcher can communicate with the driver in the case of emergency. В каждой кабине машиниста есть радиотелефонная связь с составом, и диспетчер может связаться с машинистом в случае аварии. 2. The driver of the bus is responsible for his passengers' safety. Водитель автобуса отвечает за безопасность своих пассажиров.