Помогите пожалуйста придумать небольшой рассказ на тему " беда не приходит одна:сама идет и другую ведет "

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Two weeks ago my family and I experienced some “bad luck”.  We all got the flu. It was terrible. I couldn’t go to school. My parents couldn’t work.  My little brother broke his hand.  And the TV was broken again.  It got me thinking about the saying “Bad luck comes in threes”.