Помогите, пожалуйста, раскрыть скобки в трех предложениях. Заранее благодарна! 1)      You look tired. If (be) you I should take a holiday. 2)      If we move to England next year I (go) to Oxford University. 3)      You are ...

  Помогите, пожалуйста, раскрыть скобки в трех предложениях. Заранее благодарна! 1)      You look tired. If (be) you I should take a holiday. 2)      If we move to England next year I (go) to Oxford University. 3)      You are not very attentive. If you (be) more attentive you (get) only good marks.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)      You look tired. If I were you I should take a holiday. - У Вас усталый вид. на Вашем месте я бы взял отпуск. 2)      If we move to England next year I'll go to Oxford University. - Если мыпереедем в Англию на следующий год я пойду в Оксфордской университет. 3)      You are not very attentive. If you are more attentive you will get only good marks. (If you were more attentive you would get only good marks.) - Вы не очень внимательны. Если вы будете внимательнее, вы будете получать только хорошие оценки. (Если бы вы были более внимательны, вы получали бы только хорошие отметки.)