Помогите пожалуйста расставиць знаки препинания и буквы. Вулица выводзиць на рынак.Ён застауле...ы вазами з паднятыми (у)гору аглоблями.Шум и тлум стаиць (на)вокал.Игнась глядзиць па бака... и дзивицца як многа сабралася людзей...

Помогите пожалуйста расставиць знаки препинания и буквы. Вулица выводзиць на рынак.Ён застауле...ы вазами з паднятыми (у)гору аглоблями.Шум и тлум стаиць (на)вокал.Игнась глядзиць па бака... и дзивицца як многа сабралася людзей.Вунь на возе сядзиць тоусты мужчына.Ён прымайстравау да аглобли (вагу) стралу и гандлюе яблыками. Бацька увесь час трымае у руках лейцы и варочае беднага Гнядога и туды и сюды гэта каб не зачапицца за чый-небудзь воз.А Гняды так стараецца дастаць канюшыну або сена з чужога воза нибы н... ну тры дн... Усю дарогу Алеся адольвали (не )спакойныя думки.Прывыкшы спаць у дарозе ён заплюшчыу вочы але яму усё мроилися дрэвы и сон зникау.Колы кацилися (па)циху драбины рыпели пагражаючы нибы (вось) вось ра...ыплюцца и Алесем авалодала такая (абы) якавасць да усяго навакольнага,што ён н.. разу н.. падагнау каня. Адзинокия дрэвы у палях нерухомыя и бязгучныя н... кивали н... адной сваёй галинкай.Ноч насунулася (з) нянацку. Алесь н.. зауважыу як (з,с) цямнела.На захадзе як след ад сонца засталася тольки (жоута)чырвоная паласа и тая увачавидки ра...сплывалася у цемр... Прыгадау (даунину) маладосць.Ды якую даунину! Хлопцам будучы так (сама) на заробки хадзиу па Расе пл..ты ганяу (в)угаль палиу лес рыхтавау. Працы перароблена не зличыць. А кольки пражыу? Глупства только чацвёрты дз...сятак скончыуся,а старасць ужо сивизной у галаву ды бараду лезе.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Вулица выводзиць на рынак.Ён застауле.Н..ы вазами з паднятыми угору аглоблями.Шум и тлум стаиць навокал.Игнась глядзиць па бака.Х.. и дзивицца, як многа сабралася людзей.Вунь на возе сядзиць тоусты мужчына.Ён прымайстравау да аглобли вагу - стралу и гандлюе яблыками. Бацька увесь час трымае у руках лейцы и варочае беднага Гнядога и туды и сюды : гэта каб не зачапицца за чый-небудзь воз.А Гняды так стараецца дастаць канюшыну, або сена з чужога воза нибы не... ну тры дн.i.. Усю дарогу Алеся адольвали неспакойныя думки.Прывыкшы спаць у дарозе, ён заплюшчыу вочы, але яму усё мроилися дрэвы и сон зникау.Колы кацилися пациху, драбины рыпели пагражаючы, нибы вось- вось ра.сс..ыплюцца, и Алесем авалодала такая абыякавасць да усяго навакольнага,што ён нi.. разу н.е. падагнау каня. Адзинокия дрэвы у палях, нерухомыя и бязгучныя ,н.е.. кивали н..i. адной сваёй галинкай.Ноч насунулася знянацку. Алесь н.е. зауважыу як сцямнела.На захадзе як след ад сонца засталася тольки (жоута-чырвоная паласа и тая увачавидки ра...сплывалася у цемр.ы. Прыгадау даунину маладосць.Ды якую даунину! Хлопцам будучы таксама на заробки хадзиу,па Расе пл.ыты ганяу,вугаль палиу,лес рыхтавау. Працы перароблена не зличыць. А кольки пражыу? Глупства:только чацвёрты дз.е.сятак скончыуся,а старасць ужо сивизной у галаву ды бараду лезе.