Помогите пожалуйста с заданием,буду очень признателен! Переделайте предложения из прямой речи в косвенную: Tom"I am going to Canada" Ben"Don't tell me about Fred' Dan"I'll tell my mother everything" Nina"Margaret has had a baby...

Помогите пожалуйста с заданием,буду очень признателен! Переделайте предложения из прямой речи в косвенную: Tom"I am going to Canada" Ben"Don't tell me about Fred' Dan"I'll tell my mother everything" Nina"Margaret has had a baby" Liz"My sister fell ill last week" Polly"The doctor will come and examine me tomorrow" Helen"When did you buy such a nice T-shirt,Frank?" Sam"Will you listen to my lungs,Doctor?"
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I said Tom, what I going to Canada