Помогите пожалуйста сделать задание 5.6.7.8.Спасибо большое.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
5) 1.has 2.goes 3.brushes 4.cooks 5.have 6) 1.d) 2.g) 3.c) 4.f) 5.a) 6.e) 7.b) 7) 1. Are the pupils writing the test? 2.Does Diana go to school in the morning? 3.Do the children play in the garden?
Гость
№5 1. has 2. goes 3. brushes 4. cook 5. have №6 2.g 3. 4.f 5.a 6.e 7.b №7 1. Are the pupils writing a test? 2. Does Diana go to school in the morning? 3. Do the children play in the garden? №8 (вообще тут должны быть предложения, составленные именно тобой) 1. I'm doing my English homework now. (Я делаю сейчас мою домашнюю работу по английскому) 2. I'm sitting on the chair. (Я сижу на стуле) 3. My classmates are getting ready to have a bad mark tomorrow again. (Мои одноклассники снова готовятся получить завтра плохую оценку) 4. I'm writing on English. (Я пишу по английски.) 5. I'm waiting for dinner. (Я жду ужина) 6. My classmates waiting for me to go for a walk. (Мои одноклассники ждут меня чтобы пойти гулять) (Прости чел, больше фантазии у меня не хватило, XD)