Помогите пожалуйста со всеми заданиями 35Б, четвертная оценка от этой работы зависит.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 a.visited b.spent c.didn't ride d.Did you read..... e.when did..... 2 a.has read b.have you ever travelled..... c.have watched d.has already arrived e.hasn't bought 3 a.was written b.were made c.was published d.was sent e.was given 4 a.is celebrated b.are connected c.are visited d.is known e.is read 5 a.my friend enjoyed playing tennis. b.Mike liked earning money. c.he hated doing housework. d.Ann was keen on visiting historical places. e.Pete disliked baby-sitting. "отлично" обеспеченно!