Помогите пожалуйста!!! Сочинение на тему "Моя любимая книга". По плану: 1. Название и жанр. 2.Автор и герои. 3.Ввеление , основная мысль, заключение.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My favourite book is Harry Potter. It is an adventure story. It was written by a famous british writer Joanne Rowling. The main characters are Harry,Ron and Hermione. The story is about a boy who survived after a spell of evil wizard. This book teaches us never give up even if it seems that everything is lost.If you like adventure stories, I think you will like this book.