Помогите пожалуйста составить текст про любую страну на англиском Языке примерно 5 предл. Нужно описать погоду большая ли её територия или нет и т.д буквально 5 предложений

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
my favorite country is Russia. the weather in russia is very unusual-sometimes it is very hot, and sometimes it is very cold.Russia has got the largest territory in the world.it is very beautiful country. there are a lot of different monuments. I love my country