Помогите пожалуйста составить вопросы- общий (yes/no); специальной (What, when, why...); альтернативный ( or ); разделительный; вопрос к подлежащимему ( who) на английском к предложению My friends and I had a picnic on Sunday. ...

Помогите пожалуйста составить вопросы- общий (yes/no); специальной (What, when, why...); альтернативный ( or ); разделительный; вопрос к подлежащимему ( who) на английском к предложению My friends and I had a picnic on Sunday. Заранее спасибо.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Did my friends and I have a picnic on Sunday? When did we have a picnic? Did we have a picnic or a party? My friends and I had a picnic on Sunday, didn't we? Who had a picnic on Sunday?