Помогите пожалуйста срочно!!! Выберите нужное по смыслу неопределенное местоимение(a little,much,little,few,many,a few) 1. Let him eat _____ 2. Is there____meat in the fridge? 3. I drink_____coffee.I don't like it. 4. There are...

Помогите пожалуйста срочно!!! Выберите нужное по смыслу неопределенное местоимение(a little,much,little,few,many,a few) 1. Let him eat _____ 2. Is there____meat in the fridge? 3. I drink_____coffee.I don't like it. 4. There are very ____ old houses left in ou street. 5. He has got____friends. 6. She Left and retumed in___minutes.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. a little 2. much 3. little 4. many 5. few 6. a few