Помогите пожалуйста в предложения поставить правильное слово и поставить каждое предложение в отрицательную и вопросительную форму. 1)I (meet) my friend yesterday. 2)The children (find) an apple last week. 3)We (decide) to go t...

Помогите пожалуйста в предложения поставить правильное слово и поставить каждое предложение в отрицательную и вопросительную форму. 1)I (meet) my friend yesterday. 2)The children (find) an apple last week. 3)We (decide) to go to the zoo.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I met my friend yesterday. I didn't meet my friend yestrday. Did I meet my friend yesterday? 2. The children found an apple last week. The  children  didn't find an apple last week. Did children find an apple last week? 3. We decided to go to the zoo. We didn't decide to go to the zoo. Did we decide to go to the zoo?