Помогите пожалуйста выписать в первом все трудные слова транскрипция к слову и перевод. 2 перевод а в 3-ем отвечать на вопросы дам 30 б

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
recipe ,home treatment, drug ,two divisions, each little bottle has label , for internal use, for external use, the statement must be indicated on the label, some of which are toxic, adverse reaction,ntramuscular injection, intravenous injection