Помогите пожалуйста!Fill in the blanks with appropriate words. “investors”         capital         money          net worth        customersbonds          a security exchange           long-term financing 1. _______ is the di...

Помогите пожалуйста! Fill in the blanks with appropriate words.   “investors”         capital         money          net worth        customers bonds          a security exchange           long-term financing   1. _______ is the difference between assets and liabilities. 2. Similarly, firms need _________ to begin operations, to meet their day-to-day expenses and to expand. 3. ……….. charge purchases to their accounts for payment at a later date. 4. ______________ is money that will be used for a year or more. 5. Many large corporations raise long-term capital through the sale of their _____________. 6. Corporations sell stock and bonds as a way of raising ……….. . 7. ……….. is a market where brokers meet to buy and sell bonds for their customers.  8. Those who buy stocks to share in the profits and growth of a corporation over a long period of time are described as “investors”.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Заполните Заготовки с соответствующими словами.    "Инвесторы" капитал деньги чистая стоимость клиенты облигации безопасная долгосрочное финансирование    1. _______ Разница между активами и обязательствами.  2. Кроме того, компании должны _________ начать операции, для удовлетворения их изо дня в день расходы и расширить.  3 ............ покупках заряда на их расчетные счета для оплаты в более поздний срок.  4. ______________ Деньги , которые будут использоваться в течение года или больше.  5. Многие крупные корпорации поднять долгосрочного капитала за счет продажи их _____________.  6. Корпорации продавать акции и облигации как способ повышение ............  7 ............ это рынок, где брокеры встретиться, чтобы купить и продавать облигации для своих клиентов.   8. Те, кто покупает акции на долю в прибыли и Рост корпорации в течение длительного периода времени описаны как "инвесторов".