Помогите пожалуйста.мне нужно сделать 1 и 2 номер. ни как немогу сделать. совсем запуталась. надеюсь вы меня спасёти. зариние спасибо.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
incorrect sentences 1. They are have lunch now. 2. I am not feel tired. 3. They are enjoying their dinner? 4. No, he doesn"t. 5. Is he look for clothes? 6. She picking a flower. 7. We not shopping at the moment. 8. Yes, I do Ex.2 1. Are you feeling bored? 2. We are playing a computer game. 3. It"s not its dinner. 4. I am collecting eggs. 5. They are not doing their homework now. 6. Is he at the grocer"s shopping?