Помогите придумать ДВА предложения и КАЖДОЕ ИЗ НИХ ПОСТАВИТЬ в три времени Present Simple, Past Simple, Present Continuous. А так же каждое из этих предложений поставить в утвердительную, отрицательную и вопросительную форму.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I go to school every day I don`t go to school every day Do I go to school every day? I went to school yesterday I didn`t go to school yesterday Did I go to school yesterday? I`m going to school now I`m not going to school now Am I going to school now? . . 2. He plays the piano on Sundays He doesn`t play the piano on Sundays Does he play the piano on Sundays? He played the piano 2 days ago He didn`t play the piano 2 days ago Did he play the piano 2 days ago? He is playing the piano at the moment He isn`t playing the piano at the moment Is he playing the piano at the moment? Надеюсь, сейчас мой ответ не удалит модератор?