Помогите придумать предложения 10 шт. На вопрос what did you do today? Предложения должны быть про семью или спорт

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Today i helped my mother in the garden. Today i played football with my friends. Today i went to the shop with my mother. Today i played basketball on the play ground. Today i ran in the park. Today i washed up.