Помогите. Просто укажите, делать не надо) Укажите какое-нибудь правило к этому упражнению. 1. Underline the right form of the verbs and pronouns. 1) Your clothes is/are very dirty, you look awful. 2) The information was/were re...

Помогите. Просто укажите, делать не надо) Укажите какое-нибудь правило к этому упражнению. 1. Underline the right form of the verbs and pronouns. 1) Your clothes is/are very dirty, you look awful. 2) The information was/were received last week. 3) The news about the earthquake was/were frightening. 4) The money is/are on the table. Take it/them.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Нужно подчеркнить правильную форму глаголов и местоимений.