Помогите пж! Dash is wearing her new party dress now. Надо подобрать 5 типов вопросов. Заранее спасибо.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Общий вопрос. Is Dash wearing her new party dress now? 2. Специальный вопрос. What dress is Dash wearing now? 3. Вопрос к подлежащему. Who is wearing new party dress now? 4. Разделительный вопрос. Dash is wearing her new party dress now, isn`t she?  5. Альтернативный вопрос. Is Dash wearing her new party dress or her trouser suit now?