Помогите решитьь дз!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! СРОЧНОООООООООО

Гость
~5 1.Я хочу пить-I'm thirsty; Я могу налить воды?- I can pour water;Не хотите ли добавить немного молока в Ваш чай?- Do you want to add a little milk in your tea;3.Do you have money in the bank;4.You can buy this book at any store;5.On the shelf is a few books;6.We have problems.