Помогите с английским, мне срочно нужны ответы к 1 - 17 вопросу. Надо выбрать время (S

Помогите с английским, мне срочно нужны ответы к 1 - 17 вопросу. Надо выбрать время (Simple past или present perfect past) и вставить нужные слова. Помогите пожалуйста
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. had never been, read 2. Have you decided 3. I have just had 4. did, haven't written 5. bought 6. left 7. Has the plane landed? landed 8. hasn't rained 9. Have you seen? It has run away 10. met, haven't seen 11. saw, didn't buy 12. fell, hasn't ridden 13. died, have never visited 14. went, has come 15. Have you spoken? had 16. Have you ever been? went 17. Have you seen? haven't seen