Помогите сделать номер 5. И да, номер 5 ЭТО ВЕСЬ НОМЕР А НЕ ПРЕДЛОЖЕНИЕ НОМЕР 5.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
4. Vitaliy didn't play soccer. 5. Masha painted a picture. 6. We didn't visit a friend. 7. Did Alex watch a film? 8. Did the children help their mum? 9. Varya danced with her friend.
Гость
4-Vitally didn't play soccer; 5- Masha painted a picture; 6- We didn't visit a friend; 7- Did Alex watch a film; 8- Did the children help their mun; 9- Varya danced with her friend.