Помогите сделать задание. Раскройте скобки, используя Past Continuos или Past Simple. 1 I (do) my homework when my mom (come). 2 While Pete (read) a book his sister (cook) dinner. 3 They (watch) a film at 8 o'clock yesterday. 4...

Помогите сделать задание. Раскройте скобки, используя Past Continuos или Past Simple. 1 I (do) my homework when my mom (come). 2 While Pete (read) a book his sister (cook) dinner. 3 They (watch) a film at 8 o'clock yesterday. 4 Last year we (go) to the South. 5 The boys (play) football when the rain (start). ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 I was doing my homework when my mom came. Я делал домашнюю работу, когда мама пришла. 2 While Pete was reading a book his sister was cooking dinner. Пока Пит читал книгу, его сестра готовила обед. 3 They were watching a film at 8 o'clock yesterday. Они смотрели фильм вчера в 8 вечера. 4 Last year we went to the South. В прошлом году мы ездили на юг. 5 The boys were playing football when the rain started. Мальчики играли в футбол, когда начался дождь.