ПОМОГИТЕ Составить 10 предложений в настоящем простом времени на АНГЛИСКОМ СРОЧНО!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I go to school every day Does he do his homework? I go to the cinema every Sunday My mum gives me some money Her dog plays with its bal I don't like coffee His mum goes out every morning Do I get to school by bus? I need to buy cheese and chocolate He can ride a bike