Помогите, составить общий специальный , отрицательный, альтернативный, вопрос с хвостиком , и вопрос к подл: they went to the cinema everyday? He cloes sport everyday? I was in Moscow last year? I have forgotten my key of ho...

Помогите, составить общий специальный , отрицательный, альтернативный, вопрос с хвостиком , и вопрос к подл: they went to the cinema everyday? He cloes sport everyday? I was in Moscow last year? I have forgotten my key of home? Составить нужно к каждому
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
was l in Moscow last year? where was l last year? was l in Moscow or London last year? l was in Moscow last year, wasn't l? who was in Moscow last year?