Помогите составить предложения: 1) со словом "threat" (угроза) 2) "to threaten" (угрожать) 3) "defend" (защищать)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) When you are in a forest, there is always a possibility to be assaulted by some savage animals. 2) Burglars threatened me to kill my wife in order to know where I hide my money 3) In case of a possible attack against our country, everyone is going to be obliged to defend it