Помогите составить рассказ о погоде на английском с переводом. Заранее огромное спасибо

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Today is the 27 th of April. The weather is very sunny . On the street is very warm and doesn`t  windy . The sun is shining brithly .The birds are singing . The leaves on the trees are blooming and the grass are growing . I love  this weather because you can walk with friends and don`t pay attention to tight clothes. Сего 27 апреля .Погода очень солнечная . На улице очень тепло и безветренно . Солнце светит ярко .Птицы поют .Листики цветут на деревьях и травка растет .Мне нравится такая погода , потому что ты можешь гулять с друзьями .