Помогите,составте рассказ 5-6 предложений!)) Many people enjoy going to the cinema.I can't say that I'm a great ci

Помогите,составте рассказ 5-6 предложений!)) Many people enjoy going to the cinema.I can't say that I'm a great cinema-goer,but I go to the cinema from time to time.... А дальше помогите пожалуйста ^_^
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Many people love going to the movies.I can't say that I am a great moviegoer,but I go to the movies from time to time. In the movie a lot of interesting movies. My preferences:scientific,science fiction and fantasy. About cinema selling cotton candy and popcorn.  I can say about the movie one thing:if the movie is full of stupid,don't make them in my life. ===== Перевод ======== Многие люди любят ходить в кино.Я не могу сказать, что я великий кинозрителя,но я хожу в кино время от времени. В кино показывают много интересных фильмов. Мои предпочтения:научные,фантастика и фэнтэзи. Около кинозала продают сладкую вату и поп-корн. Я могу сказать о кино только одно:если фильм полон глупостей,то не совершайте их в своей жизни.