Помогите тут нужно из каждой строчки!!! Выписать одно лишнее слово По любому признаку!!! правда знаю не сложно но немогу помогите 1) angry , hungry, happy , hurry 2) left, right, wrong, straight 3) calendar, date moment, compe...

Помогите тут нужно из каждой строчки!!! Выписать одно лишнее слово По любому признаку!!! правда знаю не сложно но немогу помогите 1) angry , hungry, happy , hurry 2) left, right, wrong, straight 3) calendar, date moment, competition 4) Maths, Art, English, Handicraft 5) homework diary , school bag. take part, pencill case
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)Hurry 2) Straight 3)Completition 4)Handicraft 5)Take part
Гость
1)happy 2)wrong 3)competition 4)maths 5)take part