Помогите вставить предлоги to,by,with,on,atТекст:Vera's parents going ......... Holiday.Vera is going........them.They are going ...........Novgorod.They go ......train.Their train leaves .........7:30.They need a taxi to get ....

Помогите вставить предлоги to,by,with,on,at Текст:Vera's parents going ......... Holiday.Vera is going........them.They are going ...........Novgorod.They go ......train.Their train leaves .........7:30.They need a taxi to get ........the railway station. Там где точки туда нужно вставить предлоги.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
В першому реченні-at; В другому реченні-with; В третьому реченні-to; В четвертому реченні-by; В пятому реченні-at; В шостому реченні-to.