ПОМОГИТЕ Я В 5 КЛАССЕ НЕ МОГУ ПОНЯТЬ КАК ЭТО ДЕЛАТЬ ПОМОГИТЕ Complete the fact file about your place. Мy place ___________________________________...
ПОМОГИТЕ Я В 5 КЛАССЕ НЕ МОГУ ПОНЯТЬ КАК ЭТО ДЕЛАТЬ ПОМОГИТЕ Complete the fact file about your place. Мy place _________________________________________________________________ Place ( city, town, village) | _________________________________________________________________ Weather in winter | _________________________________________________________________ What can you do in winter | ______________________________________________________________ Weather in summer | _______________________________________________________________- What can you do in summer | ----------------------------------------------------------------------------------------- Places to visit | это таблица
Ответ(ы) на вопрос:
Мy place _________________________________________________________________ Place ( city, town, village) |Где ты живеш? Город, городок, село) _________________________________________________________________ Weather in winter |Температура зимой. _________________________________________________________________ What can you do in winter |Что ты можеш делать зимой? ______________________________________________________________ Weather in summer |Погода летом. _______________________________________________________________- What can you do in summer |Что ты можеш делать летом. ----------------------------------------------------------------------------------------- Places to visit |Интересные места в твоем городе это таблица
Place |city, town, village _________________________________________________________________ Weather in winter | frosty. cold. snowy. windy _________________________________________________________________ What can you do in winter | to play snowballs. to skate. to ski to make a snowman ______________________________________________________________ Weather in summer | hot. warm. sunny. _______________________________________________________________- What can you do in summer |swim. sunbathe.rest a lot. go fishing. play games in the yard. eat a lot of fruit. pick up mushrooms and berries ----------------------------------------------------------------------------------------- Places to visit | museums. cinema. park. foreign countries. library. music school. sport school