Помогите задать общий, специальный, альтернативный, разделительный, вопрос к подлежащему, и сделать предложение отрицательным As a rule personal belongings may be brought in duty-free.
Ответ(ы) на вопрос:
As a rule personal belongings may be brought in duty-free. 1. May a personal belongings be brought in duty-free? 2. What may be brought in duty-free? 3.May personal belongings be brought in duty - free or a supermarket? 4. As a rule personal belongings may be brought in duty-free, may not they? As a rule personal belongings may not be brought in duty-free.
As a rule personal belongings may be brought in duty-free. (может быть bought?) Вопросы 1. May a personal belongings be brought in duty-free? - общий 2. As a rule personal belongings may be brought in duty-free, may not they? - разделительный 3. What may be brought in duty-free? - специальный 4. May personal belongings be brought in duty - free or a market? - альтернативный Отрицание As a rule personal belongings may not be brought in duty-free.