Помогите,пожалуйста, выполнить 14 и 15 задание,умоляю. На завтра надо.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
14. it's ten past eight it's twenty to six it's a quarter past one it's ten minutes  to eleven it's twelve it's five minutes past twoit's twenty five minutes to oneit's quarter to sevenit's half past fourit's nine o'clockit's five minutes to eight 15. Alison goes to work by train. It takes an hour Bob goes to work by car and train.It takes fifty minutesMalcolm goes to work by bicycle.it takes half an hourJacky goes to work by car. It takes ten minutesPeter goes to work by motorbike. It takes  thirty five minutes