Поставь слова в правильном порядке и запиши предложения. 1)my/lunch/mum/helped/After/l. 2) night/d

Поставь слова в правильном порядке и запиши предложения. 1)my/lunch/mum/helped/After/l. 2) night/didn't/TV/Lucy/last/watch. 3)they/yesterday/did/Where/play? 4)did/supper/for/you/What/cook? 5)the/danced/at/yesterday/Tanya/party. 6)Saturday/friend/last/visited/her/Nelly.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1After lunch I helped my mum 2Lucy didn't watch TV last night. 3Where did they play yesterday? 4What did you cook for supper? 5Tanya danced at the party yesterday. 6Nelly visited her friend last Saturday.