Поставить предложение в вопросительных или отрицательную форму I live in the forest,He ( to read) a book every day и They ( to draw) pictures every day. В скобках слова их надо поставить в правильное время.ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТО!!...
Поставить предложение в вопросительных или отрицательную форму I live in the forest,He ( to read) a book every day и They ( to draw) pictures every day. В скобках слова их надо поставить в правильное время.ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТО!!!! срочно 5 КЛАСС.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I live in the forest
-I do not live in the forest
?Do I live in the forest?
He reads pictures every day
-He does not read pictures every day
?Does he read pictures every day?
They draw pictures every day
-They do not draw pictures every day
?Do they draw pictures every day?