Поставте глагол в нужную форму(present simple), составь к каждому предложению отрицательное, вопросительное с вопромительным словом, вопрос к подлежащему. 1.She (to learn) German. 2.The girl (to dance) very well
Поставте глагол в нужную форму(present simple), составь к каждому предложению отрицательное, вопросительное с вопромительным словом, вопрос к подлежащему.
1.She (to learn) German.
2.The girl (to dance) very well
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)learn-learnt 2) dance-danced
Гость
1.She learns German. Does she learn German? She doesn`t learn German. What does she learn? Who learns German? 2.The girl dances very well. Does the girl dance very well? The girl doesn`t dance very well. How does the girl dance? Who dances very well?