Поставьте глаголы в следующих предложениях в утвердительную, вопросительную и отрецательную формы present simple. 1. I(to do) morning exercises. 2. He (to work) at a factor. 3. She (to sleep) after dinner. 4. We (to worked) par...

Поставьте глаголы в следующих предложениях в утвердительную, вопросительную и отрецательную формы present simple. 1. I(to do) morning exercises. 2. He (to work) at a factor. 3. She (to sleep) after dinner. 4. We (to worked) part-time. 5. They (to drink)tea every day. 6. Mike (to be) a student. 7. Helen (to have) a car. 8. You (to be) a good friend. 9. You ( to be) good friends. 10. It (to be) difficult to remember everything.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. do 2. works 3. sleeps 4. work 5. drink 6. is 7.has 8. are 9. are 10. is