Повідомлення на тему ієрархія в стадах копитних тварин скажіть плз))..

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Стада - триваліші і постійні об'єднання тварин в порівнянні зі зграями. Тут здійснюються всі основні функції життя виду: добування корму, захист від хижаків, міграції, розмноження, виховання молодняка і т. д. В основі групової поведінки тварин в стадах лежать взаємини домінування-підпорядкування, засновані на індивідуальних відмінностях між особинами. Одним з варіантів організації стад є групи з тимчасовими або щодо постійними лідерами. Це особи, на яких концентрується увага інших, а вони в свою чергу своєю поведінкою визначають напрямок переміщення, місця годівлі, реакцію на хижака і т. д. Діяльність лідера не спрямована безпосередньо на підпорядкування інших особин. Лідером стає більш досвідчений член стада. Стадо діє як єдине ціле, наслідуючи лідеру. Так, стада північних оленів, як правило, ведуть старі Важенков. Вони краще за інших орієнтуються при міграціяхта нападу хижаків, тому що періодично це їм доводиться робити самотужки. Виділяються об'єднання у великих стадах, які представляють сімейні або вікові групи з внутрішніми, більш дружелюбними контактами, ніж з членами інших аналогічних груп. Незалежно від загального лідерства у внутрішньовидових угрупованнях можуть складатися стосунки адміністрування - підпорядкування. Найбільшою складністю відрізняється поведінковаорганізація стад з ватажками і ієрархічним соподчинением особин.На відміну від лідерів, ватажки характеризуються поведінкою, спрямованим безпосередньо на активне керівництво стадом: спеціальними сигналами, погрозами і прямими нападами. Тут нерідко виникає поділ «прав» і «обов'язків» і більш складні форми суспільної поведінки, вигідні для групи в цілому.У стаді ранг кожної особини визначається багатьма причинами: віком, фізичною силою, досвідом і спадковими якостями тварини. Як правило, домінують над слабкими сильні і досвідчені, зі стійким типом нервової системи. Це проявляється у праві на самку, перевагу при поїданні їжі, пересуванні в групі та ін Домінування - підпорядкування дуже різна в різних видів. Головні з них - «лінійна», ієрархія типу «трикутника», деспотія. Прилінійної ієрархії в ряду рангів А-В-С і т. д. особини, що належать до кожного, підпорядковані попереднім, але панують над наступними. У такому ряді останні тварини - самі безправні в групі. Так, ватажки в зграях їздових собак активно підпорядковують собі всю зграю, погрожуючи і задаючи трепку неслухняним. Тварини нижчого рангу ведуть себе покірно перед всіма іншими, підходять до їжі в останню чергу. Вони виганяють з кращих місць відпочинку, не підпускати до самок і т. д. У деяких тварин ієрархічне супідрядність здійснюється за типом «трикутника»: А нападає на В, В - на З, а С підпорядковує собі А.Дане співвідношення може зберігатися в групі досить довго.Наступним варіантом ієрархії єдеспотія, чи домінування однієї тварини над усіма іншими членами групи. Ранг тварини в групі визначається зіткненнями між особинами у вигляді прямої боротьби чи ритуальних загроз.Після встановлення рангу всіх членів групи прямі зіткнення між ними припиняються і порядок підтримується сигнальним або ритуальним поведінкою. Ієрархічно організованого стаду властивий закономірний порядок переміщення, певна організація при захисті, розташуванні на місцях відпочинку і т. д. Наприклад, коли починають маячити хижаки, самки слонів утворюють коло навколо дитинчат, щоб охоронити їх від нападників. Біологічний сенс ієрархічної системи домінування - підпорядкування є в створенні узгодженої поведінки групи, вигідного для всіх її членів. Після «розстановки сил» тварини не витрачають зайвої енергії на індивідуальні конфлікти, а в цілому група отримує переваги, підкоряючись найбільш сильним і досвідченим індивідуумам. Це має велике значення для вирощування молодняку, у забезпеченні захисту від хижаків, попередженні від небезпеки, міграції і т.д.