ПОЖ - ТА помогите составить предложения с словами: got , visited, opened, started ,finished (надо 5 предложен)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I've got a bike. I visited my granny on Sunday. She opened a jar of jam. We started our diner. We finished in the evening.
Гость
I visited my friend yesterday I got a good mark last week My father opened the door The film started at 7 o'clock I finished my homework 2 hours ago