Пожалуйста как правильно читается (по русски) НЕ ПЕРЕВОД Not only will the youth of the world be deaf

Пожалуйста как правильно читается (по русски) НЕ ПЕРЕВОД Not only will the youth of the world be deafat 40, they will be blind as well from trying to hammer out those teeny-tiny little buttons in order to communicate asi¬nine messages like “I miss you,” “You are revolting,” and “Let's not see each other anymore.” Jolly fun, isn't it? The greatest paradox from this technological onslaught is that we are not saying anything more than we did before. Actually, we may be saying a good deal less, since when we finally meet in the flesh and blood we haven't got the strength to talk. I might continue on this rant — but I must check my emails now.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Нот онли вил зэ юз оф зэ волд би дэф эт фоти, зэй вил би блайндс эс вэл фром трайинг ту хамэ аут зоус тини тини литл бутонс ин одэ ту камуникэйт эсинайн мисэйдж лайк ай мис ю, ю а рэволтинг, энд лэтс нот си ич озэ энимо. джоли фан изнот? Зэ грэтист парадокс фром зис текнологикэл онслос из зэт ви а нот сэинг эниыинг мо зэн ви дид бифо. Эктэли, ви мэй би сэинг э гуд дэл дэсс, синс  вэн ви финэли мит ин зэ  флэш энд блуд ви хэвнот гот зэ стрэнс ту тэлк. ай мас континиэ он зис рэнт-бат ай маст чек май эмэлис нау