Пожалуйста помогите!!!!! Задайте вопросы к предложениям, начни со слов в скобках.

Пожалуйста помогите!!!!! Задайте вопросы к предложениям, начни со слов в скобках. 1) Dogs are running after cats. (Why) 2) My sister is sitting near the window. (Where) 3) They are drinking tea now. (What) 4) He is running a bike. (Is....or.....) 5) I am visiting my granny now. (Whom) 6) My friend is coming in the room. (Who)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Why are dogs  running  after cats where is my sister sitting  what are they drinking is he riding a bike or not whom granny am i visiting who is coming in the room