Пожалуйста, напишите 10 предложений с some  и  any про еду для 3го класса. Заранее благодарна.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I have some strawberries in my fridge. I haven't any chocolate in my fridge. my father will bring me one kilo of meat. I am drinking milk now. For breakfast I didn't have any tea. Me parents gave me to school some sweets.