Пожалуйста напишите пять предложений в past simple и пять предложений в present perfect

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Present Perfect We have bought a new TV set.Мы купили новый телевизор .  The students have left the room.Студенты ушли из комнаты .  The train has just arrived.Поезд только что прибыл.  She hasn't written the test yet. Она ещё не закончила контрольную.  I have known him for years.Я знаю его много лет .  He has written about a hundred novels.Он написал около ста романов. Past Simple I was at home all day yesterday.They left London. We were very surprised. He was full of energy. I decided to join a fitness club