Пожалуйста переведите предложения из прямой речи в косвенную.Буду благодарен! Вот собственно и они: 1)I work for a travel agency She said............................................ 2)You,ll have an exam tomorrow/ The teacher t...

Пожалуйста переведите предложения из прямой речи в косвенную.Буду благодарен! Вот собственно и они: 1)I work for a travel agency She said............................................ 2)You,ll have an exam tomorrow/ The teacher told us.............................. Помогите!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
he said she worked for a travel agency. the teacher told us that we would have an exam the next day.