Пожалуйста помогите мне с английским

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
 4A regular decided,knocked,answered,opened,jumped,turned,rushed,introduced,shouted,walked,died. irregular was/were,had,got,heard,saw,gave,said. 4b 1heard 2saw 3turned 4gave 5had
Гость
a) 1. was, were 2. decided 3. had 4. got 5. knocked 6. answered 7. opened 8. heard 9. jumped 10. turned 11. saw 12. rushed 13. introduced 14. shouted 15. walked 16. gave 17. died 18 said  У правильных глаголов окончание -ed b) 1. heard 2. saw 3. walked 4. gave 5. got