Пожалуйста помогите!Составить предложения с этими словосочетаниями умоляяяю

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
-I drive you mad  -When you go to trip on the shop you can ger seasick  -I got sunstroke  - I broke my leg! Its a shame!  -I will get there by overnight train.  -We will come to Spain like package holiday.  -Your dog will be in safe and sound. -Thank goodness you are okay.